Almanya, anayasanın kabulünün yıldönümünü kutluyor: ‘Önümüzde daha çetin yıllar var’

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Almanya Anayasası’nın (Grundgesetz) kabulünün 75inci yıldönümü vesilesiyle başkent Berlin’de düzenlenen törende konuştu. Steinmeier, dünyadaki krizlere, savaşlara, iklim değişikliğine ve demokrasiye yönelik tehditlere dikkat çekerek gelecek yılların zorlu ve çetin geçeceğini söyledi.

AA’nın aktardığına göre, Almanya Cumhurbaşkanı, törendeki konuşmasında, “Demokrasimiz dirençlidir. Bugün liberal demokrasimize karşı savaşanlar, bu kez karşılarında mücadele eden demokrasiyi ve demokratların olduğunu bilmelidir” ifadelerini kullandı. Alman Anayasası’nın “pusula” olduğunu ifade eden Steinmeier, “Anayasamız ne olduğumuzu değil ne olabileceğimizi gösteriyor” şeklinde konuştu.

‘VERİLERCEK CEVAP, KORKAKLIK YA DA KENDİNDEN ŞÜPHE ETMEK OLMAMALI’

Steinmeier, yıllardan beri refah ve barış içinde yaşandığını, şimdi ise önemli kırılmaların yaşandığını belirtti. ‘Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla Avrupa’ya savaşın geri geldiğini’ söyleyen Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, bu savaşın sadece siyasetin önceliklerini değiştirmediğini, insanların günlük hayatını da etkilediğini ifade etti.

“Yeni bir karmaşanın içinde yaşıyoruz” değerlendirmesinde bulunan Almanya Cumhurbaşkanı, yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisini, enflasyona, ekonomik krize, iklim değişikliğinin sonuçlarına, Orta Doğu’daki savaş ve bu bağlamdaki insani felakete işaret etti. Steinmeier, “Önümüzde zorlu ve çetin yıllar var. Buna verilecek cevap, korkaklık ya da kendinden şüphe etmek olamaz ve olmamalı” ifadelerini kullandı.

‘DEMOKRASİYE MEYDAN OKUNDUĞUNDA BİRLİĞE İHTİYAÇ VAR’

Bunun yerine değerlerin korunması gerektiğini vurgulayan Steinmeier, “Bunlar, tartışmaya açık olmamalı ancak hedeflerimizi netleştirmeliyiz ve bunları yeni zorluklara uyarlamalıyız” diye konuştu. Steinmeier, Rusya’nın Almanya için de oluşturduğu tehdidin ortadan kalkmayacağını savunarak, “Güvenliğimiz için daha fazlasını yapmalıyız. Savunmamıza yatırım yapmalı ve ittifakımızı güçlendirmeliyiz” görüşünü paylaştı.

Aynı zamanda özgürlüğün değerini bilen, ona yönelik tehditlere karşı duran ve birlikteliği kanıtlayan güçlü bir topluma ihtiyaç duyulduğunu kaydeden, ülkede demokrasiye inanan partileri birlikte çalışmaya çağıran Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, “Demokrasiye meydan okunduğunda demokratların birliğine ihtiyaç vardır” dedi.

ALMANYA’DA ‘DEMOKRASİ ŞENLİĞİ’

Steinmeier, Almanya’da demokrasinin baskı altında olduğunu ve korunması gerektiğini dile getirerek “Şimdi demokrasiyi zayıflatmak ve altını oymak isteyen, kurumlarını küçümseyen, temsilcilerini aşağılayan ve hakaret eden güçler güçleniyor. Evet, demokrasimiz başarılı olmuştur ancak sonsuza kadar garanti altında değildir. Başkaları onu (demokrasiyi) koruyamaz. Onu sadece kendimiz koruyabiliriz” ifadelerini kullandı.

Almanya Anayasası’nın ülke için ‘olağanüstü bir hediye’ olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Steinmeier, Anayasa’nın korunması ve savunulması gerektiğini söyledi.

Başkent Berlin’de Başbakanlık ile Federal Meclis arasındaki alanda düzenlenen törene anayasal kurumların başkanları, milletvekilleri ve Almanya’nın bir önceki başbakanı Angela Merkel de dahil çok sayıda davetli katıldı. Bu alanda yarından itibaren Almanya Anayasası’nın kabulünün 75’inci yıldönümü dolayısıyla üç gün boyunca “Demokrasi Şenliği” kapsamında halka açık etkinlikler düzenlenecek.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir